Oficialiai paskelbtas „cukraus“ mokestis

Trečiadienį Didžiosios Britanijos parlamentas nustebino visą pasaulį oficialiai priimdamas naująjį „cukraus“ mokestį. Naujasis mokestis yra skirtas kovoti su vaikų nutukimu, kuris nepaliaujamai auga. Numatoma, kad šis mokestis padės surinkti 660 milijonų eurų per metus į valstybės biudžetą.

Naujasis cukraus mokestis palies tik gaiviųjų gėrimų gamintojus, pieno ir natūralių sulčių gamintojai bus atleisti nuo jo. Naujasis įstatymas yra paremtas mokslinių tyrimų duomenimis pagal kuriuos gaivieji gėrimai yra pagrindinis cukraus šaltinis vaikams. Pasirodo vaikai gerdami gaiviuosius gėrimus per metus išgeria maždaug tiek cukraus kiek sveria patys. Prognozuojama, kad nieko nekeičiant per dešimt metų maždaug 50 proc. berniukų ir 80 proc. mergaičių bus nutukę.

Žymusis virėjas J. Oliveris neslepia džiaugsmo ir triumfuoja. Jis jau seniai skatino diskusiją šia tema.
Žymusis virėjas J. Oliveris neslepia džiaugsmo ir triumfuoja. Jis jau seniai skatino diskusiją šia tema.

„Žinant, kad vienas iš penkių vaikų didžiojoje Britanijoje yra nutukęs, kažko reikėjo imtis. Nesu pasiruošęs vieną dieną sakyti savo anūkams, kad žinojome apie vaikų nutukimo problemą ir kas labiausiai ją įtakoja, bet nieko nedarėme.“ – sako finansų ministras G. Osborne.

Žymusis virėjas J. Oliveris neslepia džiaugsmo ir triumfuoja. Jo nuomone tai nuostabus sprendimas ir kitos šalys turėtų judėti ta pačia linkme. Žymusis virėjas jau seniai skatino diskusiją šia tema. Nors daugelis džiaugiasi naujuoju sprendimu, ne visi yra patenkinti. Po šio įstatymo įsigaliojimo visi gaivieji gėrimai turintys bent vieną arbatinį šaukštelį cukraus per 100ml bus pabranginti 6 euro centais, o gėrimai turintys daugiau nei 8 gramus cukraus bus pabranginti 8 euro centais. Šie nedideli skaičiai gaiviųjų gėrimų mėgėjams gali smarkiai atsiliepti per kišenes, o didieji gėrimų gamintojai kaip Coca Cola ar Pepsi jau pajuto pasekmes – jų akcijų kainą nukrito iškart. Gaiviųjų gėrimų industrija viešai išreiškia nepasitenkinimą sakydami, kad tai yra tiesiog neteisinga, juk dauguma gamintojų ir taip mažino cukraus kiekį gėrimuose. J. Oliveris nusiteikęs priešingai: „Kas svarbiau, jūsų pelnas ar mūsų vaikų ateitis?“

Lieknėjimo centro mitybos specialistas Dainius Vyšniauskas komentuoja: „Džiaugiuosi šiuo sprendimu. Meksikoje šis įstatymas pasitvirtino ir gaiviųjų gėrimų vartojimas iš tikrųjų sumažėjo. Kadangi įstatymas įsigalios tik nuo 2018, o didieji gamintojai iškart pajuto nuostolius bus labai įdomu stebėti kaip viskas klostysis toliau. Galimi keli scenarijai: cukraus kiekis gėrimuose bus mažinamas, gėrimai liks tokie pat ir kainos tiesiog pakils arba didieji gaiviųjų gėrimų gamintojai pradės visomis galiomis priešintis naujajam įstatymui. Nenustebčiau jeigu staiga pasirodytų visa banga didelių korporacijų finansuojamų mokslinių tyrimų ar lengvai nupirktų žiniasklaidos pranešimų agituojančių prieš naująjį įstatymą – juk tai mažina pelną, o ar mes norime, kad pelnas mažėtų? Žinoma, žmonės, kurie ir taip retai gerdavo gaiviuosius gėrimus naujojo mokesčio net nepajus, tai palies mėgėjus, kurie mėgaujasi šiais gėrimais kiekvieną dieną.“

Nors įstatymas buvo priimtas vakar ir įsigalios tik nuo 2018 metų. Jeigu pavyks surinkti virš 600 milijonų eurų per metus vien iš šio mokesčio, šiuos pinigus bus galima panaudoti labai tikslingai. Belieka tik laukti ką sugalvos didžiulės korporacijos gaminančios gaiviuosius gėrimus – mažins cukraus kiekį gėrimuose, praturtins saldikliais ar dės pastangas, kad įstatymas būtų panaikintas.

Susiję straipsniai:

Garsus virėjas teisme įrodė, kad McDonalds nuodija savo klientus
http://lieknejimocentras.lt/lieknejimas/garsus-virejas-teisme-irode-kad-mcdonalds-nuodija-savo-klientus/

Kviečiame į paskaitą „Sveikos mitybos pagrindai sėkmingai svorio korekcijai“.
http://lieknejimocentras.lt/lieknejimas/paskaita-sveikos-mitybos-pagrindai-sekmingai-svorio-korekcijai/

Eksperimentas: verdama Coca-cola virsta į “smalą”
http://lieknejimocentras.lt/sveikas-maistas/eksperimentas-verdama-coca-cola-virsta-smala/

Kaip elgtis saldumynų badui užklupus
http://lieknejimocentras.lt/sveikas-maistas/saldumynu-badui-uzklupus/

Eksperimentas: ar Amerikoje įmanoma išlikti lieknai?
http://lieknejimocentras.lt/numesti-svorio/lietuvaites-eksperimentas-ar-amerikoje-imanoma-islikti-lieknai/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *