Liekna išorėje, bet stora viduje

Vidinis storumas – riebalai, supantys mūsų vidinius organus (širdį, kepenis ar kasą) – gali būti toks pat pavojingas ar net pavojingesnis, kaip ir išorinis matomas storumas. Gydytojai nerimauja, kad liekni žmonės, patys to nežinodami, gali būti stori viduje ir rizikuoti savo sveikata.

Nuo 1994-ųjų Jimmy Bellas su savo komanda specialiais skenavimo aparatais ištyrė apie 800 žmonių ir nustatė, kur žmogaus organizme dažniausiai formuojasi riebalai.

„Jei esate liekna, tai nereiškia, kad esate ne stora“, – įsitikinęs gydytojas J. Bellas, molekulinio vaizdavimo profesorius.

Vidinis lieknumas gali būti toks pat pavojingas, kaip ir išorinis
Vidinis lieknumas gali būti toks pat pavojingas, kaip ir išorinis

Tyrimų duomenys rodo, kad žmonės, savo svorį reguliuojantys dietomis, o ne sportu, būdami net ir liekni turi nemažai vidinių riebalų. „Storumo sąvoka iš esmės turėtų būti performuluota“, – teigia J. Bellas.

„Vien dėl to, kad kažkas yra išoriškai lieknas, nereiškia, jog jo imuninė sistema yra atspari diabetui ar kad jis nerizikuoja susirgti kokia nors širdies liga“, – sako kardiologijos specialistas gydytojas Louisas Teichholzas. Net ir žmonės, kurių KMI (kūno masės indeksas) yra mažas arba vidutiniškas, viduje gali turėti stebinamą riebalų sluoksnį.

Iš visų J. Bello tirtų moterų, net 45 proc. tų, kurių KMI buvo normalus (20–25) turėjo padidėjusį vidinį riebalų kiekį. Normalų KMI turinčių vyrų net 60 proc. turėjo daugiau vidinių riebalų. Mokslininkai sako, kad kuo lieknesnis žmogus – tuo didesnė staigmena. Tyrėjai vidinių riebalų rado ir pas profesionalius modelius.

J. Bello teigimu, neapkūnūs žmonės, kurių riebalai kaupiasi ne išorėje, bet ir viduje, valgo per daug riebių, saldžių patiekalų ir nepakankamai juda, tačiau valgo nepakankamai, kad iš tiesų būtų stori išoriškai. Mokslininkai sako, kad natūraliai riebalai pirmiausia kaupiasi pilvo zonoje, tačiau kūnas gali pradėti kaupti riebalus ir nepastebimose vietose.

„Nors KMI nenurodo, kurioje kūno vietoje kaupiasi riebalai, tai yra pakankamai geras būdas pasitikrinti“, – sako gydytojas Tonis Steeras. Nors gydytojai dar nėra tikri dėl konkrečių vidinio storumo keliamų pavojų, manoma, kad ardo kūno komunikacinę sistemą ir gali sukelti širdies ligas bei diabetą.

Ekspertai jau seniai žinojo, kad apkūnūs, bet aktyviai gyvenantys žmonės yra sveikesni nei visai nesportuojantys žmonės.

„Normaliai sveriantys žmonės, kurie visiškai nesportuoja, daug labiau rizikuoja susirgti ir netgi mirti nei apkūnūs aktyviai gyvenantys žmonės“, – sako gydytojas Stevenas Blairas.

Pavyzdžiui, nepaisant riebalų sluoksnio, sumo imtynininkai tikriausiai yra geresnės fizinės formos nei kai kurie liekni sėslūs žiūrovai. Būtent dėl to, kad imtynininko riebalai išsaugomi pirmiausia po oda, o lieknų žmonių riebalai kaupiasi ant gyvybiškai svarbių organų ir raumenų, lieknieji rizikuoja labiau.

Gera žinia yra ta, kad vidiniai riebalai gali būti lengvai sudeginami. Tereikia sportuoti ir patobulinti savo mitybą. Nors nepamatysite, kiek riebalų atsikratėte, tikrai pasijusite geriau.

Kalbėdami apie lieknumą turite išsiaiškinti, kokio rezultato trokštate. Jei norite tiesiog atrodyti liekni – gali pakakti dietos, bet jei norite būti ir sveiki – mankšta ir sportas turi tapti svarbia jūsų gyvenimo būdo dalimi.