Pavojus virtuvėje: tefloninės keptuvės

pavojingos tefloninės keptuvės

Ko gero jau dauguma lietuvių nebeįsivaizduoja virtuvės be tefloninės keptuvės. Tai labai patogus daiktas: nesvyla, nepridega, lengvai plaunamas. Tačiau specialistai griebiasi už galvų matydami, kaip neteisingai šios keptuvės naudojamos. Mat keptuvę perkaitinus ar netinkamai plaunant, žmogaus organizmas nuodijamas kancerogenais bei kitais pavojingais chemikalais. Užsienio spaudoje galima rasti ir dar drastiškesnių pareiškimų. Taigi kuo pavojingos tefloninės keptuvės?

Žala sveikatai buvo slepiama

Tefloną per atsitiktinumą 1938 m. išrado kompanijos „DuPont“ mokslininkai. Tai į plastiką panaši medžiaga, gaunama iš anglies bei tam tikrų chemikalų puokštės. Gan ilgai buvo manoma, kad teflone esantys chemikalai nesklinda ir pavojaus sveikatai nekelia, bent jau kol įkaista iki 315-360 laipsnių Celsijaus. Dujinės ar elektrinės viryklės esą įkaista tik iki 240-275 laipsnių.

Tačiau vėlesni tyrimai parodė, kad ir tokioje temperatūroje išsiskiria pakankamai nuodingų dujų, kad jos nužudytų paukštį, nors nei žiurkės, jūros kiaulytės, šunys bei kiti gyvūnai jiems atsparūs. Beje, kad teflonas pavojingas paukščiams, yra pripažinusi ir jį atradusi kompanija.

Kad teflonas nėra jau toks nekaltas, parodė ir kompanijos fabrike dirbusių žmonių sveikatos tyrimai. Juos kamavo vadinamoji polimerų dūmų karštligė – periodiškai pasikartojantys į gripą panašūs simptomai. Todėl nuo 1960 m. darbininkams išduodamos apsauginės priemonės, jei teflonas kaitinamas aukštesnėje nei 204 laipsnių temperatūroje.

Šiuo metu užsienio spaudoje galima rasti teiginių, kad net 230-260 laipsnių temperatūroje išsiskiria toksiškos dujos, o jai pakilus iki 315-360 laipsnių išsiskiria net 6 rūšių dujos – dvi iš jų, besikaupdamos organizme, gali sukelti vėžį, dvi tiesiog teršia orą, o vienos rūšies dujos laikomos gyvybei pavojingu chemikalu.

Vienos aplinkosaugininkų grupės tyrimas parodė, kad tefloninė keptuvė per 5 min. gali įkaisti net iki 382 laipsnių. Tokie duomenys išties verčia sunerimti. Kita vertus, niekas oficialiai taip ir nesiryžo įvertinti, ar jie patikimi.

Prieš keletą metų Amerikoje prieš kompaniją „DuPont“ buvo pateiktas 5 mlrd. dolerių kolektyvinis ieškinys. Žmonės kompaniją kaltino neįspėjus apie teflono pavojus sveikatai, pirmiausiai – vėžio riziką. Taip pat buvo slepiamas faktas, kad 30 proc. kompanijos gamykloje dirbančių moterų pagimdydavo kūdikius su apsigimimais.

Keliasdešimt milijardų dolerių pelną iš šių keptuvių susikrovusi kompanija neigė kaltinimus, nors netoli gamyklos gyvenantiems žmonėms išmokėjo per 70 mln. dolerių, nes vandentiekyje buvo rasta ir teflone esančio kancerogeno. Užsienio spaudoje taip pat teigiama, kad apie 15 mln. dolerių baudų kompanijai teko JAV vyriausybei dėl visos informacijos apie tefloną slėpimo.

Vis dėlto akivaizdžių įrodymų, kad tefloninės keptuvės sukėlė vėžį iki šiol nėra. Todėl oficialiai teigiama, kad jos yra saugios.

Patariama saugotis aukštų temperatūrų

Jei keptuvės paviršius pažeistas – atsiranda įbrėžimų, dėl kurių chemikalai į mūsų organizmą patenka dar greičiau – ne tik garuodami, bet ir su tefloninės plėvelės atplaišomis. Taigi kuo senesnė keptuvė, tuo ji pavojingesnė.

„Mokslinių duomenų, kad nepažeisti, tinkamai naudojami tefloniniai indai daro žalą sveikatai, kol kas nėra. Todėl patarčiau labai atidžiai perskaityti naudojimo instrukcijas ir jų laikytis. Ypač atkreipkite dėmesį į leistiną naudojimo temperatūrą, plovimo sąlygas.

Kad ir kaip gaila sumokėtų pinigų, subraižytas teflonines keptuves reikėtų išmesti. Mat pažeisto teflono keptuves naudoti ypač pavojinga“, – sakė Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Leidimų ir licencijavimo skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Kriaučiūnaitė. Beje, dažnas pilietis tai žino, tačiau ar iš tiesų išmeta keptuvę, atsiradus vos vienam įbrėžimui?

Anot specialistės, su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, kad fluoro turinčių junginiai, kurių yra ir teflone, kaupiasi gyvūnų organizme ir gali lemti auglių atsiradimą kepenyse, kasoje, sėklidėse. Aukštoje temperatūroje išsiskiriantis kancerogeninių medžiagų mišinys taip pat gali sukelti karščiavimą, galvos ir nugaros skausmus.

„Kadangi nuodingos medžiagos nuo keptuvės paviršiaus garuoja esant aukštai temperatūrai, paprastai šių gaminių negalima kaitinti aukštesnėje nei 260 laipsnių Celcijaus temperatūroje. Niekada nelaikykite tefloninių indų įjungtoje orkaitėje, jei jie tuo metu nenaudojami, nepalikite jų ilgą laiką ant įjungtos viryklės.

Naudojimo instrukcija – būtina: pavojingos tefloninės keptuvės

Anot Ne maisto produktų inspekcijos vyriausiosios valstybinės inspektorės Elenos Rinkevičienės, kol tefloninės keptuvės bus parduodamos ES, tol jų bus ir Lietuvoje. Visoje ES galioja tie patys teisės aktai, pagal kuriuos į rinką patekęs gaminys turi atitikti tam tikrus kokybės reikalavimus bei būti saugus. Jei kyla bent menkiausias įtarimas, jis tiriamas laboratorijoje. Vis dėlto vykdyti „šimtaprocentinės“ rinkos priežiūros nei vienoje šalyje neįmanoma.

„Dėl tefloninių keptuvių gauname daug skundų, tačiau didžioji jų dalis kyla dėl nežinojimo, kaip naudoti ar prižiūrėti gaminį. Vartotojai dažnai nesusipažįsta su naudojimo instrukcija, nes būna įsitikinę, kad viską žino, nes kažkada panašų gaminį turėjo. Tačiau technologijos keičiasi. Gal kažkada ir buvo galima keptuvę plauti stipriais cheminiais preparatais ar šiurkščiai šepetėliais, tačiau dabar – ne.

Deja, dažnai vartotojų informuoti nepasivargina ir platintojai. Naudojimo instrukcija išverčiama nedėmesingai, su klaidomis, neakcentuojami įspėjimai, kurie kita kalba užrašyti. Pavyzdžiui, dažnai neįspėjama, kad maistą galima vartyti tik medine mentele. Ypač daug skambučių sulaukiame po Kalėdų. Žmonės gauna dovanų keptuvę be jokios instrukcijos ir iš karto sugadina“, – teigė specialistė.

Pašnekovė įspėjo nepirkti tefloninių gaminių turguje. Mat ten gali būti parduodama platintojų pigiau įsigyta partija, kuri turi kokių nors defektų – pavyzdžiui, jos danga jautresnė. Anot E. Rinkevičienės, platintojai tiesiog nepasidomi, ką atsiveža, juolab neišsiaiškina gaminio naudojimo ypatumų – iki kokios temperatūros galima įkaitinti, kiek laiko laikyti ant ugnies, kaip plauti.

„Svarbios net tokios smulkmenos – galima keptuvę plauti karštą ar ne, galima ją iš karto kišti po šaltu vandeniu ar palaukti, kol atvės. Tarsi mes tai turėtume žinoti jau gimę. Todėl visada prašau, kad pirkėjai būtų žingeidūs ir reikalautų instrukcijos valstybine kalba. Ypač šiuo metu laiku skambina daug žmonių, kurie gavo keptuvę dovanų be jokio paaiškinimo, kaip su ja elgtis ir iš karto sugadino“, – įspėjo pašnekovė.

Anot E. Rinkevičienės, keptuvės kaina lemia jos kokybę ir ilgaamžiškumą, tačiau ir pigesni gaminiai turėtų būti kokybiški. „Svarbiausia, kad būtų aišku, ką iš tiesų perkame už tam tikrą pinigų sumą. Pavyzdžiui, kokiam maistui keptuvė skirta – blynams kepti, troškinimui ar padažui gaminti. Labai dažnai žmonės, nusipirkę daiktą pigiau, tik vėliau sužino, kad įsigijo ne tai, ko tikėjosi“, – sakė pašnekovė.

Šaltinis pavojingos tefloninės keptuvės: www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/teflonines-keptuves-kada-jos-tampa-nuodu.d?id=20023385

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *