Sveikas kūno svoris: testas

Antsvoris, kaip sulieknėti, svorio metimo principai

Europos Sąjungoje kas antras žmogus turi antsvorį. Vieno mokslinio tyrimo duomenimis žmonės sunkiai atskiria kaip atrodo sveikas kūnas nuo turinčio viršsvorio. Sakoma, kad kuo daugiau žmonių turi viršsvorį arba nutukimą, tuo sunkiau tampa atskirti koks kūno svoris yra sveikas. Viršsvoris pradėjo atrodyti, kaip įprasta norma.

Iš dalies tai yra geras reiškinys, neigiamas požiūris į viršsvorį turinčius ir kaltinimas po truputėlį dingsta. Deja, tai pavojingas kelias. Jeigu vieną dieną nebežinosime, kaip atskirti kada mūsų kūnas turi viršsvorio, galime patekti į skaudančių sąnarių, diabeto ir širdies problemų pinkles.

Testas apie kurį kalbėsime neužilgo buvo sukurtas vieno Čikagos universiteto medicinos centre. Savanorėms moterims buvo duotas kūno įvaizdžio testas. Iš esmės tai buvo devyni piešiniai su skirtingo kūno sudėjimo moterimis. Savanorės moterys buvo paklaustos, kurie iš piešiniai priskiriami viršsvoriui ir kurie nutukimui. Taip pat, mokslininkai liepė išsirinkti piešinį, kuris dalyvių manymu labiausiai atitinka jų kūno svorį.

Tikriausiai jau nekantraujate išbandyti testą. Todėl nieko nelauksime ir pradėsime. Apačioje matote 9 skirtingus piešinius su skirtingo sudėjimo moterimis. Kviečiame atpažinti, kuriuose piešiniuose yra sveiko kūno svorio moterys ir kuriuose turinčios viršsvorį arba nutukimą. Atsakymus rasite apačioje, todėl neskubėkite skaityti toliau.


Taip pat, jeigu norite dabar galite pabandyti surasti, kuris piešinys labiausiai atitinka jūsų kūno sudėjimą. Atsakymą koks piešinys atitinka jūsų kūno sudėjimą taip pat galite rasti apačioje.

Žinoma, šis naujas požiūris kai nebeatskiriama kada žmogus turi viršsvorio yra labiausiai paplitęs Amerikoje. O Amerika stipriai pirmauja pagal porcijų dydžius ir XXXL dydžio drabužių parduotuves, bet kyla klausimas ir norime iš jų imti pavyzdį ir pasivyti juos viršsvorio lenktynėse.

Atsakymai

Atėjo metas atsakymams. Piešiniai 2,3 ir 4 yra normalaus kūno svorio. Antrasis piešinys yra ant ribos per mažo kūno svorio, o štai pirmasis yra per mažo kūno svorio. Penktasis piešinys parodo viršsvorį, o 6 ir 7 nutukimą. Paskutiniai du piešiniai parodo antrojo lygio nutukimą.

Koks piešinys atitinka jus? Tam reiks, kad sužinotumėte savo kūno masės indeksą (tai padaryti galite čia). Sužinojus savo kūno masės indeksą atraskite, kuris piešinys turi tokį pat. Pirmojo piešinio KMI yra 16, antrojo 19, trečiojo 22, ketvirtojo 25, penktojo 28, šeštojo 31, septintojo 34, aštuntojo 37 ir devintojo 40.

Lieknėjimo centro psichologės, emocinio valgymo specialistės Irinos Nikončukienės komentaras

Sveiką kūno svorį vienas iš apibrėžiančių kriterijų – KMI. Pavojus kūnui ir emocinei savijautai kyla tiek, kai KMI nukrenta žemiau 19 (kyla nervinės anoreksijos pavojus), tiek kai “peržengia” į viršsvorio ar nutukimo “teritoriją” (kyla daug pavojų sveikatai, siejama su žema saviverte, atsiribojimu bendravime).

Daugeliu atveju laikantis sveikos gyvensenos principų (pakankamas poilsis ir fizinis aktyvumas, reguliari, įvairi bei pakankama mityba) ir svoris linkęs būti sveikas – optimalus. Sunkumai kartais iškyla, kai biologiškai sveikas svoris netenkina merginų bei moterų ir jos siekia stipriai sulieknėti. Lietuvoje ypatingai vyrauja stiprus lieknumo kultas. Pernelyg griežtais būdais bandymas numesti svorį (kai nėra viršsvorio) sukelia daug nemalonių pasekmių – emocinis užkandžiavimas, persivalgymai, nuolatinis galvojimas apie maistą, nepasitenkinimas savimi. Gali atsirasti ir netinkamas kūno vertinimas, kai ir normalaus ar net mažo svorio mergina/moteris vis tiek jaučiasi nepatenkinta savimi, “per stora” ir labai dėl to nelaiminga. Jei abejojate, ar jūsų svoris sveikas, normalus – galite pasikonsultuoti su savo bendros praktikos gydytoja, asmeniniu sporto treneriu (galbūt svoris – tinkamas, bet rekomenduotina stiprinti raumenyną). Jei visi sako, kad atrodote žaviai, o svoris – normalus, bet tuo netikite, vis tiek jaučiatės per stora, nepasitikite savimi – pasidalinkite savo rūpesčiais ir nelaimingumu su drauge, kuria pasitikite arba su psichologu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *