Dalinamės vienos lietuvaitės įspūdžiais ir eksperimentu keliaujant po Ameriką. Šioje šalyje nelengva išlikti lieknam, tad ar pavyks keliautojai nesustorėti?
Šiuo metu klajoju po nuostabų gamtos kampelį – Kaliforniją. Vandenynas, pakrantė, kalnai, tūkstantmečių sekvojų miškai, o dar ir pavasaris… Turiu pasakyti, kad turbūt nerasime nė vieno teiginio, kuris tiktų visai Amerikai. Ji mane jau seniai pamokė, kad yra per didelė ir per įvairi, kad būtų įmanoma ją sutalpinti į kokį vieną apibendrinimą. Taigi tai, apie ką čia kalbėsiu, yra tas nuostabus Amerikos kampelis – Kalifornija, kuris ant JAV žemėlapio atrodo mažas, o realybėje užima penktadaliu didesnį plotą, nei viena iš Europos šalių milžinių – Vokietija. Tiesa, gyventojų čia kur kas mažiau nei Vokietijoje, „tik“ šiek tiek daugiau nei 38 milijonai.
Ne pirmą kartą čia viešiu. Iš praėjusių kelionių į JAV vis parsiveždavau lauktuvėms papildomų kilogramų. Ši mano kelionė į Ameriką yra pirmoji po to, kai pakeičiau mitybą. Buvo smalsu, kaip dabar, iš naujo, patirsiu ir pamatysiu amerikiečių mitybos įpročius ir galimybes.
Amerikoje labai nelengva išlikti lieknam, nes:
* labai išvystytas maisto produktų perdirbimas. Didelė produktų dalis yra stipriai perdirbti, iš jų pašalinta ląsteliena, skanūs, lengvai įsisavinami, kaloringi, tačiau tuo pat metu mitybos prasme skurdūs. Tiek parduotuvėse, tiek ir maitinimo įstaigose pirmiausiai į akiratį patenka produktai ir patiekalai, kurie tarsi būtų sukurti žmonijos penėjimui.
* tradicija maitintis ne namuose. Pats įprotis maitintis ne namuose nebūtų pavojingas jei ne…
* didžioji dalis maitinimo įstaigų pasirinkusios strategiją: daug, skaniai, pigiai. Deja, skonis kuriamas „laboratoriniu’ būdu. Receptoriai apgaunami naudojant stipriklius, kvapiklius ir kitokius -iklius.
Amerikoje labai lengva išlikti lieknam, nes:
* pasirinkimas labai didelis. Sunku net nupasakoti ir aprašyti. Paimkime konkretų pavyzdį – jogurtą. Vidutiniame supermarkete, kurį galima rasti net mažame miestelyje, jogurtų pasirinkimas bus virš šimto rūšių. Iš jų iki dešimt bus skirtingų gamintojų natūralūs liesi. Jei vertinsime iš vienos pusės, tai kaip ir mažuma, bet, kita vertus, ta „mažuma“ yra tikrai pakankama atsirinkimui savo mėgstamo produkto.
* labai sparčiai vystosi sveiko, natūralaus, mažai perdirbto maisto pasiūla. Tiesa, jis dažnai gerokai brangesnis. Tačiau visur, tiek parduotuvėse, tiek restoranuose galima rasti produktų ir patiekalų. Prireiks nuovokos ir drausmės, kad pirktum mažiau dirginantį receptorius produktą ir mokėti už jį brangiau, tačiau galimybė visada yra, ir produktų pasirinkimas labai didelis.
Tai va, taip trumpai ir glaustai atrodo šiai dienai Kalifornijos meniu. O šiaip linksmų (ir nevisai) mitybos nutikimų svečioje šalyje visad nutinka.
Pasirodo, vytinta jautiena, kurios etiketes Europoje jau buvau atpratusi blusinėti, Amerikoje gali būti gaminama su ruduoju cukrumi, cukrumi ir kukurūzų sirupu, viskas ne pasirinktinai, o vienu metu… Verkė mano septyni doleriai, veltui išmesti už pakuotę, ant kurios buvo nurodyta jautiena, o pagal skonį ir sudėtį pasirodė, kad ten saldainiai. O tikėjausi puikaus priedo salotoms…
Paskui jautieną į šiukšlių dėžę iškeliavo trys prabangios (ir brangios) pakuotės džiovintų vaisių, kurių etiketėje nebuvo deklaruota nei cukrus, nei kad tai apskritai visai ne džiovinti vaisiai, o sukatai… Išvaizda mane visiškai suklaidino. Pikčiausia, kad net mano mylimi džiovinti abrikosai, kuriuos iki šiol laikiau nepavojingais pridėtinio cukraus klausimu, pateko į šią kompaniją.
Taigi po šių ir keleto kitų pasigautų „žioplių“, vėl prisiminiau cukraus skonį… Keistas jausmas, kai skanu ir… išspjauni.
Bet eilinį kartą pasitvirtinau sau, kad niekas, išskyrus mane pačią, nepasirūpins tuo, kad į savo burną įdėčiau tai, kas man tinka. Gamintojai ir pardavėjai susikaupę ne į tai, kas keliauja į mano skrandį, tačiau į tai, kas keliauja iš mano kišenės.
Graži šalis, mieli žmonės, begalė skanaus ir tinkančio lieknėti bei tokiu išlikti maisto. Tik reikia neužmiršti mylėti save ir neapsižioplinti…
One thought on “Eksperimentas: ar Amerikoje įmanoma išlikti lieknai?”
Comments are closed.