Špinatų nauda sveikatai – didžiulė, jie vadinami sveikiausia pasaulio daržove. Jų tėvynė – Senovės Persija, iš ten jie buvo įvežti į Kiniją. Europoje špinatai paplito Renesanso laikotarpiu. Juos labai mėgo vienuoliai ir pirmieji pradėjo auginti vienuolynų ūkiuose. To laikotarpio kulinarai špinatų sultimis dažydavo ledus, įvairius kremus bei padažus.
Špinatai labiausiai žinomi kaip turintys daug geležies, tačiau jei maistinę špinatų vertę skaičiuotumėm rekomenduojama paros norma – 30g (porcijos dydis – 1 puodelis (2-3 saujos) špinatų daugiausiai turi K vitamino. 30g špinatų turi net 180% dienos rekomenduojamos normos vitamino K. Vitaminas K organizme palaiko normalų kraujo krešėjimą, dalyvauja organizmo regeneracijos procesuose, didina atsparumą infekcijoms, kartu su vitaminu D gali sumažinti osteoporozės riziką, būtinas normaliai inkstų veiklai.
Vitamino A, kuris yra svarbus odai, regėjimui, normaliam augimui, kaulų ir dantų formavimuisi, nervų sistemos veiklai ir organizmo atsparumui ligoms (imunitetui), 30g špinatų porcijoje rasime net 55% rekomenduojamos paros normos. Špinatai viena iš daržovių su ypač aukštu kalcio turiniu. Vienas puodelis (30 g.) špinatų turi 20% rekomenduojamos paros normos maistinių skaidulų, kurios gerina virškinimą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, palaiko mažą cukraus kiekį kraujyje ir padeda nepersivalgyti. Dėl savyje esančių antioksidantų, vitaminų, mineralų gausos, špinatai padeda kovoti su vėžinėmis ląstelėmis, širdžių ligomis, antsvoriu bei osteoporoze.
Geriausiai špinatus vartoti neapdorotus, kadangi apdorojant maisto produktus aukštoje temperatūroje, žūsta dauguma vertingų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, virti špinatai praranda didžiąją dalį vitamino C.
Kur špinatus naudoti kasdieniniame gyvenime? Pagrindinis žinomas špinatų panaudojimas yra – salotoms bei žaliesiems kokteiliams (ar sultims). Pirktinius špinatus, atidarius pakuotę reikėtų suvartoti per ateinančias 2 dienas. Kaip ir kur kuo daugiau galėtumėm įtraukti špinatų į savo meniu:
– rinkitės špinatus ant sumuštinių, ant picos, į wrap‘us ir kt., vietoj icebergo/pekino salotų.
– gaminkite padažus iš špinatų. Pvz., pesto padažas, natūralus jogurtas blendintas su špinatais ir t.t.
– kiaušiniai su špinatais: omletai, fritatos.
– dėkite špinatus į blynų tešlą, kotletų mišinį.
– pagardinkite makaronų patiekalus, daržovių/pupelių troškinius, košes (pvz, grikių, perlinių kruopų).
– dėkite kelias saujas špinatų į sriubas ar gaminkite trintas sriubas su špinatais.
– naudokite špinatus kaip garnyrą vietoj bulvių, makaronų.
– gaminkitės špinatų ledų kubelius. Juos galėsite panaudoti smoočiams ar sriuboms.
Pabaigai lengvas špinatų garnyras: pakepti špinatus su česnaku ant alyvuogių aliejaus. Iš šio garnyro taip pat galima gaminti pagrindinį patiekalą, gardinant kuo tik norite: riešutais ar sėklomis, sūriu, daržovėmis, grybais, kiaušiniais ir kt.