Lieknėjimo centras pasidomėjo didžiausiu moksliniu tyrimu apie lieknėjimą, kuris parodė, kad dietos ne tik neveikia didžiajai daliai metančių svorį, bet gali pastatyti žmogaus gyvybę į pavojų. Daugiau nei trečdalis svorio sugrįžta, pakyla insulto, infarkto ir diabeto rizika.
Dietos neveikia
Iš tiesų, mokslininkai pamatė, kad dauguma besilaikančių dietų galų gale priauga daugiau svorio nei svėrė, taigi dietos neveikia. Jie įspėja, kad šis jo-jo efektas yra susijęs su daugeliu sveikatos problemų. Išvada buvo labai paprasta, dauguma žmonių, kurie laikosi dietos būtų tiesiog sveikesni ir lengvesni jeigu nesilaikytų jokių dietų.
Mokslinis tyrimas buvo pradėtas po to kai statistika parodė, kad Didžioji Britanija yra apimta dietų karštinės. Vienas iš keturių britų bando numesti svorį dietų pagalba. Svorio svyravimas yra natūralus fenomenas, tačiau besilaikydami dietų žmonės iškreipia tai ir priauga daugiau. Mokslininkai iš Amerikos konstatuoja – dietos tiesiog neveikia.
Kalifornijos universiteto mokslininkai atliko pačią didžiausią mokslinės literatūros apžvalgą apie lieknėjimą. Buvo išanalizuotos daugiau nei 30 studijų, kuriose dalyvavo tūkstančiai lieknėjančių žmonių.
Tačiau mokslininkai neįvardijo jokių specifinių svorio metimo planų ar populiarių dietų, kurios paskutiniais metais yra dieta be angliavandenių, baltyminė Atkins dieta ir GI dieta, kuri yra sudaryta iš lėtai virškinamų sudėtingųjų angliavandenių.
Apžvelgus visus rezultatus mokslininkai pamatė, nors žmonės ir numeta svorio daug greičiau su dietų pagalba, svoris taip pat ir sugrįžta daug greičiau. Tiesa sakant, dauguma žmonių priauga daug daugiau nei numetė. Taigi tie numesti 10 kg neatrodo taip įspūdingai kai atgal sugrįžta 15 kg.
Mokslininkai tai vadina medaus mėnesio laikotarpiu, nes po trumpos laimės akimirkos svoris sugrįžta su kaupu. Nors dauguma žmonių priaugo svorio atgal, kai kurie žmonės sėkmingai išlaikė numestą svorį. Problema ta, kad tai padarė tik labai nedidelė žmonių dalis.
Tyrimo rezultatai yra šokiruojantys, daugiau nei du trečdaliai lieknėjančių su dietų pagalba per 5 metų laikotarpį susigrąžino visą svorį arba net priaugo daugiau. Pusė mokslinio tyrimo dalyvių priaugo vidutiniškai 5kg daugiau nei svėrė.
Kitas mokslinis tyrimas, kuriame dalyvavo 19 000 vyrų parodė, kad svorį susigrąžino tik tie vyrai, kurie laikėsi dietų. Asociacija aiški.
Nors šie skaičiai gali pasirodyti normalūs, tikėtina, kad dauguma dalyvių gėdijosi prisipažinti kada svoris pradėjo vėl augti. Tokiu atveju tyrimo rezultatai būtų visai kitokie.
Rezultatai parodė, kad pastoviai greitai numetant svorio ir vėl ataugant besilaikant dietų padvigubinama širdies ligų rizika, pavyzdžiui infarkto ar insulto rizika. Dietų sukeliamas jo-jo efektas yra stipriai susijęs su insultu ir antro tipo diabetu. Tuo pačiu susilpnėja imuninė sistema, ir kūnas tampa pažeidžiamas kitoms grėsmėms.
Mokslininkai teigia, kad jeigu žmonės, kurie pastoviai laikosi dietų jų tiesiog nesilaikytų jų svoris tiesiog būtų toks pat, bet jie būtų sveikesni ir gyventų ilgiau. Dietų sukelta nauda nėra tokia didelė, kad atsvertų visus rizikos faktorius, būtent todėl dietos negali būti rekomenduojamos norint numesti svorį.
Psichologai dirbantys lieknėjimo industrijoje pataria pakeisti dietas į subalansuotą mitybą ir judėjimą. Sportas gali būti geriausias kelias į ilgalaikį lieknėjimą. Pasirodo žmonės, kurie pranešė pastoviai užsiimantys fizine veikla numeta daugiausiai svorio ir nebesusigrąžina jo.
Didėjanti greito maisto paklausa ir dietų antplūdis Didžiojoje Britanijoje nulėmė tai, kad ji turi daugiausia problemų su viršsvoriu turinčiais žmonėmis. Maždaug ketvirtadalis žmonių turi pirmo laipsnio nutukimą. Lietuva taip pat yra labai netoli šio skaičiaus. Maždaug penktadalis turi nutukimą.
Šie mokslinio tyrimo rezultatai parodo ką reikia daryti norint sulieknėti. Pamirškite dietas ir greitai numestą svorį. Svarbiausia subalsuota ir visavertė mityba, bei mažiausiai 150 minučių fizinio aktyvumo per savaitę.
“Siūlant laikytis dietos tiesiog siūlytume žaloti save. Todėl Lieknėjimo ir sveikatingumo centre siekiame išmokinti sveikos mitybos pagrindų, nevedame tik “sausų” paskaitų, žinias per mitybos dienoraščius pateikiame praktiškai. Lieknėjimo grupės dalyvės kartais tikisi, kad čia bus ekstremalios dietos, bet tos kurios ryžtasi ilgalaikiam sveikam lieknėjimui ir pamiršta dietas, ir nesveiką mitybą visada pasiekia gerus lieknėjimo rezultatus”, – kalba Lieknėjimo centro vadovė Lina Smaidrytė.