Po 2 metų kančių atrado lieknėjimo receptą: per 3 mėn. numetė 10 kg

Dalinamės Delfi.lt straipsniu, kurį komentuoja Lieknėjimo ir sveikatingumo centro vadovė Lina Smaidrytė.

Vilnietei Vidai šiandien iki trokštamų 69 kg liko vos kiek daugiau nei kilogramas. Per tris mėnesius 10 kg atsikračiusi moteris prisipažįsta, kad gyvenimo būdą teko pakeisti kardinaliai, tačiau dabar neįsivaizduoja, kaip galėjo gyventi anksčiau.
Po dvejų metų kančių atrado lieknėjimo receptą: per 3 mėnesius numetė 10 kg


Iš sporto salės pabėgo kompleksuodama

Kai suprato, kad reikia kažką daryti, Vida svėrė 85 kg. Kaip pati sako, svorio priaugo po truputį – vaistai, nėštumai, stresai, ligos ir jau didžiulis antsvoris, nuolat skaudantys sąnariai, energijos stygius, pakilęs kraujospūdis ir dusulys, o dar tik 40 metų.

„Daug domėjausi, skaičiau, kad reikia laikytis dietos, tačiau kas slypi už šio žodžio, ką reikia valgyti ir ko nevalgyti? Bandžiau įvairias vieno produkto dietas, pavyzdžiui, vieną dieną valgai tik ryžius, kitą dieną tik vištieną ir pan. Bandžiau nevalgyti po 18 val., tačiau kai tokiu metu tik grįžti iš darbo, natūraliai norisi valgyti. Taigi žinai, kad reikia kažką daryti, bet nežinai, kaip daryti. Taip be rezultato kamavausi dvejus metus. Šiaip ne taip pavyko pasiekti 80 kg svorį, bet daugiau – nė iš vietos.

Tuomet supratau, kad reikia sportuoti. Tačiau kai tu tokia nueini į sporto salę ir matai aplink jaunas gazeles su išpuoselėtu užpakaliuku, pradedi galvoti, kad tik gadinsi visiems vaizdą. Pagaliau reikia žinoti, kaip elgtis su treniruokliais, kaip teisingai daryti pratimus. Ką veikia salės treneriai – iki šiol nesuprantu jų funkcijos. Jie turėtų vaikščioti nuo žmogaus prie žmogaus ir padėti, tačiau iš tiesų tik žaidžia kompiuteriu, o jeigu nori, kad tau paaiškintų pratimus, turi susimokėti papildomai. Nueini į aerobiką – vėl stresas. Nespėji su siūlomu rimtu, makaluojiesi ir tiek. Joga – jau ramesnė, bet ji neduoda laukiamo rezultato“, – pasakojo pašnekovė.

Po dvejų metų kančių atrado lieknėjimo receptą: per 3 mėnesius numetė 10 kg

Per tris savaites neteko 6 kilogramų

Naujas jos gyvenimo etapas prasidėjo nuo skambučio draugei. Ji nepakėlė ragelio, po to perskambino ir atsiprašė, kad buvo treniruotėje.

„Man pasidarė labai gėda. Aš žinau, kad ji silpnos sveikatos, po širdies operacijos, bet vis tiek sportuoja, aš mečiau nieko nedarau. Vyras mano bėdomis pasidalino su šeimos draugu, profesionaliu sportininku, šis iškart pasiūlė po 2 valandų susitikti sporto salėje ir pažadėjo man parodyti treniruoklius. Mano nuvykimas baigėsi trimis valandomis intensyvios treniruotės. Nuo tos dienos jis dirba su manimi kiekvieną rytą. Negailėjo manęs nuo pat pradžių, tačiau visada duodavo protingą krūvį – pacypdavau, bet nešliauždavau. Aišku, po pirmų treniruočių būdavo katastrofa. Kai pastatė mane ant bėgimo takelio, jau po 10 minučių pareiškiau, kad tai ne man. Tačiau treneris buvo nesukalbamas – esą negi vaikščioti nemoku. Buvau įsitikinusi, kad dėl atrito jau niekada negalėsiu normaliai pritūpti. Po savaitės pritūpimus dariau jau nesilaikydama už sienelės. Treneris man duodavo pratimų, kurie po truputį stiprintų visą kūną, nes raumenų praktiškai neturėjau“, – prisiminė Vida.

Jau tris mėnesius ji sportuoja penkis kartus per savaitę. Per tą laiką ne tik nukrito 10 kg, bet ir 10 cm sumažėjo kūno apimtys. Moteris teigia net nepastebėjusi, kaip visi drabužiai ant jos ėmė kaboti.

„Kai pradėjau sportuoti, svėriau 81 kg. Sutarėme, kad mėnesį nesisversiu, tačiau neištvėriau, pasisvėriau jau po trijų savaičių. Pamačiusi, kad nukrito beveik 6 kilogramai, negalėjau tuo patikėti. Atsirado didžiulė motyvacija tęsti. Dabar sveriu tik šiek tiek daugiau nei 70 kg. Paskutinį kartą tokį skaičių mačiau gal prieš kokius aštuonerius metus“, – džiaugėsi pašnekovė.

Po dvejų metų kančių atrado lieknėjimo receptą: per 3 mėnesius numetė 10 kg

Kardinalūs mitybos pokyčiai

Per tą laiką ji kardinaliai pakeitė ir savo mitybą. Kadangi organizmas, virškindamas baltymą, sunaudoja daugiau energijos, todėl kad tęstųsi kalorijų deginimas, po treniruotės ji įprato valgyti baltyminio maisto. Angliavandenius valgo tik pirmoje dienos pusėje, o vakare – tik baltyminis maistas ir daržovės. Vida pradėjo skaityti maisto produktų etiketes ir sužinojo, kad gali skirtis net kruopų, pavyzdžiui, grikių, ryžių, sudėtis. Pasirodo, vienų gamintojų grikiuose yra daugiau baltymų negu kitų. Baltymų kiekis skiriasi ir liesuose varškės produktuose. Kaip bebūtų keista, pagal šį kriterijų geriausia yra praktiškai pigiausia varškė.

„Mano dienotvarkėje atsirado pusryčiai, kurių anksčiau nebūdavo. Valgydavau chaotiškai, o dabar valgau maždaug tuo pačiu laiku, apie penkis kartus per dieną. Prieš treniruotę, šeštą ryto valgau košę. Išnyko duona, batonas, bandelės. Taip pat atsisakiau vaisių, nes jie skyla į cukrų, kuris turi daug kalorijų. 11 val. valgymui su savimi į darbą nešuosi ryžių arba grikių, gali būti dar gabaliukas žuvies, virti kiaušiniai, paprastai tik jų baltymai, nes tiesiog nemėgstu trynio. Apie 13 val. valgau pietus. Tai jau būna įprastas valgymas – sriuba, antras patiekalas. Tik nevalgau bulvių prie mėsos ir padažų. Apie 15-16 val. – dar vienas užkandis. Vakarienei, apie 18 val., valgau žuvies, vištienos, kalakutienos ar kitokios neriebios mėsos su daržovėmis. Jei artėjant miegui labai norisi dar ko nors užkąsti, tinka liesa varškė. Iš esmės dabar mano mitybos pagrindas – baltyminis maistas“, – pasakojo Vida.

Pagrindinė sėkmės priežastis

Moteris tikina, kad niekada nesijaučia alkana, nes valgyti gali tiek, kiek nori, tačiau valgant dažniau suvalgomo maisto kiekis natūraliai mažėja. Maisto įvairovė ne sumažėjo, bet netgi prasiplėtė. Pavyzdžiui, labai prasiplėtė daržovių asortimentas – tai, ką anksčiau ji valgydavo tik kaip priedą, kurio gali ir nebūti, tapo pagrindiniu patiekalu.

„Anksčiau maniau, kad susidaryti mitybos planą labai sudėtinga – reikia derinti produktus, skaičiuoti kalorijas. Nieko to nedariau. Viskas vyko natūraliai – pats organizmas pradėjo sakyti, kada jis nori valgyti ir ką. Tiesiog nebeliko jokių pusfabrikačių, į kuriuos daug visko primaišyta, pavyzdžiui, nebevalgau kotletų, blynų. Didžiausias iššūkis buvo atprasti nuo saldaus skonio – saldumynų labai norėjosi, nes buvau prie jų pripratusi. Mane išgelbėjo sportininkų braškių skonio baltyminis kokteilis. Tai buvo labai skani apgaulė, tačiau dabar man ir šio pakaitalo nebereikia. Ir parduotuvėje jau nebesigailiu savęs matydama kokį nors skanų produktą, kurio valgyti negaliu. Liko tik vienas pasirinkimo kriterijus – sveika arba ne. Visą maistą stengiuosi gamintis pati, nes parduotuvėje sveiko baltyminio maisto nenusipirksi. Net salotos su dideliu kiekiu aliejaus ar majonezu. Į mėsą taip pat paprastai pridėta angliavandenių ir riebalų. Vienintelė išeitis – sūdyta lašiša vakuume su daržovėmis, bet juk nevalgysi jos kasdien“, – aiškino Vida.

Mėsą ji paprastai garina arba kepa orkaitėje. Valgau įvairias daržovių sriubas. Moters mitybos racione nebeliko duonos. Kai po ilgo laiko jos paragavo, suprato, kad ji nebeskani. Gera duona turi būti be mielių, bet norint tokią rasti, tenka gerokai pavargti. O ką jau kalbėti apie cukrų, kurio yra ne tik duonoje, bet daugelyje produktų, net dietiniame jogurte.

„Didžiausia mano klaida buvo, kad dietą suvokiau tik kaip vieno ar kelių produktų racioną. Dingsta įvairovė. Pavyzdžiui, atsisakai varškės todėl, kad valgai vištieną. Arba visą dieną valgai ryžius, nors vakare jų valgyti nereikėtų. Kita mano klaida buvo, kad nevalgydavau pusryčių, todėl labai norėdavau valgyti vakare. Tada valgai bet ką – pavyzdžiui, pasikepi kiaušinį su sviestu, nors svieto vartoti nereikėtų. Dabar daugiau valgau pirmoje dienos pusėje, todėl vakare natūraliai norisi valgyti mažiau“, – patirtimi dalinosi pašnekovė.

Nors moteris labai daug sportuoja, vis dėlto mano, kad svarbesnė lieknėjimo procese yra mityba. Tačiau sulieknėti nesportuojant taip pat labai sudėtinga. Pagaliau kūnas be sporto nepasidarys stangrus ir neįgaus teisingų formų.

Lieknėjimo specialistė: didžiausios sulieknėti norinčių moterų klaidos

Lieknėjimo ir sveikatingumo centro vadovė Lina Smaidrytė taip pat mato daugybę moterų, kurios išbandė įvairiausias madingas dietas, tačiau pasiekdavo tik trumpalaikį rezultatą. Trumpalaikės dietos, kurios gana populiarios, paprastai sukelia jo-jo efektą. Mat organizmas, kurį laiką negavęs maisto, supranta, kad pasitaiko badmečių, todėl pradeda ruoštis stengdamasis daugiau sukaupti, o atėjus badmečiui mažiau atiduoti. Todėl svarbiausia išmokti sąmoningai maitintis: užtenka pakeisti po vieną ydingą mitybos įprotį per savaitę ir po pusmečio galima matyti akivaizdų rezultatą.

„Geriausias lieknėjimo būdas – sveika mityba ir tinkamas fizinis krūvis. Ir tai jau visam laikui. Jei žmogus bando laikytis kokios nors dietos ir kelis mėnesius ar pusę metų pagyvena pusbadžiu, o po to grįžta prie ankstesnės mitybos, svoris grįžta. Mityba svorio kontrolei turi daugiau įtakos nei sportas, tačiau esu mačiusi moterų, kurios anksčiau laikėsi dietos, numetė apie 5 kg, tačiau jų kūnas atrodė taip, kad pažįstamiems atrodydavo pavargusios ir sergančios. Kai svoris joms krito sportuojant, ne tik sumažėjo kūno apimtys, bet jis įgavo formą, pasidarė stangresnis, o bendra išvaizda sveika.

Dažniausios mitybos klaidos: žmonės nevalgo pusryčių, per pietus užkanda, o daugiausiai prisivalgo vakare. Dažnai būna ir emocinio valgymo problemų, kai darbe dėl patiriamo streso mums norisi ką nors kramsnoti. Dažniausiai valgome, kas po ranka pasitaiko – šokoladą, riešutus, sausainius. Ir net nepajaučiame, kaip per dieną suvalgome kilogramą sausainių ar riešutų. Kitos moterys atsipalaiduoja namuose – įsijungia televizorių ir pasiima ką nors skanaus, o prie televizoriaus sunku kontroliuoti, kiek maisto suvartojama. Beje, mes vartojame per mažai vandens ir dažnai iš tiesų norime gerti, o ne valgyti, todėl patariu pirma išgerti stiklinę vandens ir valgyti tik tuomet, jeigu alkis nepraeis“, – patarė specialistė.

Pusryčiams ji siūlo rinktis angliavandenius – grūdų košę arba vaisius. Desertą, jeigu negalime be jo apsieiti, geriau suvalgyti taip pat ryte, vėliausiai iki 12 val., o ne vakare. Vakare nereikėtų valgyti ir vaisių. Vakarienei geriausiai tinka daržovės. Pietūs turėtų būti kuo įvairesni – pagal galimybes kasdien reikėtų rinktis vis skirtingą mėsą, žuvį, kartais ją keisti varškės patiekalu.

Pasak L. Smaidrytės, greičiausiai svoris krenta per pirmąsias savaites, ypač jei žmogus prieš tai nesportavo. Specialistai sutaria, kad, norint sumažinti jo-jo efekto tikimybę, sveikiausia per mėnesį numesti po 2 kg, tačiau kartais numetama daugiau dėl to, kad pradėjus sportuoti ir sveikai maitintis iš organizmo pasišalina pertekliniai skysčiai, kurie užsilaiko dėl per didelio lietuvių taip mėgstamos druskos vartojimo, taip pat svoris pamažėja susitvarkius tuštinimuisi. Didžiausias pašnekovės matytas rekordas – minus 8 kg per dvi savaites.

Šaltinis: http://www.delfi.lt/sveikata/sveikas-kunas/po-dveju-metu-kanciu-atrado-lieknejimo-recepta-per-3-menesius-numete-10-kg.d?id=67365634