Kas bendro tarp obuolio, grikių košės ir javainių? Visuose juose yra didžiulis kiekis ląstelienos, kuri labai svarbi gerai virškinimo veiklai ir lieknėjimui.
Jau seniai žinoma, kad norint sulieknėti reikia rinktis augalinį maistą turintį daug ląstelienos, tai termiškai neapdorotos daržoves, vaisiai ir košės. Kiekvienas mitybos specialistas pritartų, kad geriausi pusryčiai – košės, o užkandis tarp valgymų – obuolys.
Ląsteliena, tai augalinis pluoštas, kuris sunkiai įsisavinamas, nevirškinamas, iš ląstelienos negauname energijos, vitaminų ar mineralų. Tačiau būtent ji padeda organizmui virškinimo procese, apsauso nuo kai kurių ligų ir padeda atsikratyti antsvorio.
Taigi, kas ta ląsteliena?
Ląstelienos yra daug visuose šviežiuose vaisiuose ir daržovėse.
Kasdieniame racione turėtų būti du ląstelienos tipai: tirpstanti ir netirpstanti. Tirpstanti ląsteliena kontaktuodama su vandeniu virsta į želę, o netirpstanti nepakinta.
Tirpstanti ląsteliena yra avižose, saulėgrąžose, pupelėse, uogose, riešutuose, citrusiniuose vaisiuose.
Netirpstančios ląstelienos gausu daugumoje daržovių, dribsnių. Tuo tarpu sojos pupelėse yra abiejų tipų ląstelienos.
Ląstelienos paros norma, būtina organizmui, yra ne mažiau kaip 25 gramai. Tiek galima gauti suvalgant 1 kg avižinės košės ar 0,5 kg pupelių. Nereiktų staigiai didinti suvalgomos ląstelienos kiekio, nes rezultatas gali būti nemalonus – išpūstas pilvas ar pan. Suvartojamos ląstelienos kiekį reikia kasdien po truputi didinti. Į savo racioną įtraukiant minimalų kiekį mėgstamų vaisių ir daržovių.
Ląsteliena – mažina cholesterolį
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vartojant daug ląstelienos turinčius maisto produktus mažėja cholesterolio kiekis. Taip pat mažėja širdies-kraujagyslių susirgimo rizika. Žmonių, kurie nuolat vartoja reikiamą organizmui ląstelienos kiekį, cholesterino kiekis yra daugiau nei 60 proc. žemesnis, negi žmonių nevartojančių augalinio maisto.
Anksčiau žmonėms su virškinimo sutrikimais buvo rekomenduojama nevartoti daug ląstelienos turinčių maisto produktų. Tačiau dabar mokslininkų tyrimai nustatė – jei ląstelienos žmogaus maiste trūksta, tai susirgimai tik aštrėja.
Ląsteliena – mūsų organizmui padeda susidoroti su funkciniais ir uždegiminiais skrandžio sutrikimai. Tai puiki profilaktinė priemonė prieš storosios žarnos vėžį. Įdomus dėsningumas, kad Japonijoje, kur ryžiai, kruopos ir sojų pupelės sudaro kasdienio raciono pagrindą, šis susirgimas, priešingai negu Europoje ir JAV, sutinkamas labai retai.
Lieknai figūrai ir gražiai odai
Dribsniai ir grikių košė – vieni iš daugiausia ląstelienos turinčių produktų. Jie veikia, kaip organizmo šluota, valo, stimuliuoja ir labai gerai veikia virškinimo sistemą. Puikiai tinka iškrovos dienoms. Reguliariai vartojant šias košes gražėja oda ir lengviau krenta svoris.
Ne vienas mokslinis tyrimas įrodė: vaisiai ir daržovės padeda atsikratyti antsvorio ir išlaikyti pageidaujamą svorį. Ląsteliena, tiesiogiai gali mažinti svorį – vartojant daugiau termiškai neapdorotų daržovių mažėja riebalinis audinys, ir netiesiogiai – valosi žarnynas, gerėja virškinimas.
Daug ląstelienos turintis maistas suteikia didesnį sotumo jausmą netgi suvalgius nedidelę porciją. Kartais užtenka 30 proc. padidinti suvartojamos ląstelienos kiekį, kad svoris po truputį pradėtų kristi.