Vaisiai lieknėjant galima ar nelabai? Ar galima lieknėjant vaisius valgyti vakare? Dažnai sulaukiame tokių klausimų, pasakoja Lieknėjimo ir sveikatingumo centro specialistai.
Iš ties, nusprendę lieknėti susiduriame su prieštaringomis nuomonėmis spaudoje. Vienur tenka išgirsti, kad norint palaikyti grakščias kūno linijas būtina atsisakyti vaisių vakare, kitur perskaitome, kad vaisiai yra puikus vandens, vitaminų ir mineralų šaltinis, tad juos galime ramiai valgyti ir vakare. Kur tiesa pasakoja Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas Tomas Lenart.
“Tiesa sakant abi pusės gali būti teisios, nes vaisiai būna skirtingi. Taip pat ir poveikis mūsų organizmui gali būti skirtingas. Tad vieno, paprasto atsakymo nėra. Pamėginkim šiuos klausimus išsiaiškinti detaliau”, – žada Tomas Lenart Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas.
Vaisiai yra iš ties geras ir vertingas maisto pasirinkimas kuriuose daug vitaminų, mineralų, vandens, kitų naudingų fitomedžiagų. Tikrai nesuklysite jei vaisių pasirinksite vietoje konditerinių saldumynų, miltinių patiekalų ar bet kokio kito smarkiau perdirbto maisto. Tiesa sakant neteko susidurti su žmogumi kuris dėl natūralių vaisių būtų turėjęs viršsvorio problemų, dažniausiai tenka susidurti su kitais, labiau paslėptais kalorijų šaltiniais. Tad obuolys, keletas slyvų, arbūzo skiltelių, greipfrutas vakare jūsų figūrai žalos tikrai nepadarys, ypač jei vaisių pasirinksite vietoje kito, mažiau vertingo užkandžio.
Tačiau visur yra savas bet, šiuo atveju svarbu, kokius vaisius valgome vakare ir kiek.
Pagrindinė priežastis kodėl daugelis nerekomenduoja valgyti vaisius vakare lieknėjantiems, yra pakankamai ženklus cukraus kiekis vaisiuose. Cukrumi šiuo atveju aš vadinsiu visus greitai ir lengvai pasisavinamus angliavandenius tokius kaip fruktozė, sacharozė, gliukozė. Fruktozė dar yra kitaip vadinama vaisių cukrumi. Labai grubiai skaičiuojant galima sakyti, kad su 100 g suvalgytų vaisių gauname apie 10 g cukraus, tačiau šis skaičius gali kisti nuo 5 iki 15 gramų cukraus 100 g vaisių priklausomai nuo vaisiaus rūšies, sunokimo laipsnio.
Sakykim su 100 g rūgštokų lietuviškų slyvų, obuolių su odelėmis gausime 6 – 8 gramus cukraus.
Suvalgę 100 g arbūzo, taip pat gausime apie 6 gramus cukraus, meliono 8 – 9 g cukraus.
Jei slyvų odeles išmetame, ar obuolį nulupame jau su 100 g vaisių gausime 10 – 12 g cukraus.
Jei mėgstame saldžius vaisius ir valgome gerai sunokusius persimonus ar bananus, jau gausime 12 – 15 gamų cukraus iš 100 gramų vaisių.
Jei iš vaisių išspaudžiame sultis, išspaudas išmetame mūsų organizmas dar greičiau ir lengviau pasisavina cukrų esantį vaisiuose.
Taigi, suvalgius 4 – 5 slyvas, lietuvišką obuoliuką ar kriaušę, tie gauti 5 – 10 gramų vaisių cukraus, atsižvelgiant į tai, kad gauname ir naudingų maisto medžiagų, vandens, kažkiek užpildome skrandį ir numalšiname alkio jausmą mums jokios žalos tikrai nepadarys.
Tačiau jei vakare mėgstame valgyti didesnius kiekius saldžių vaisių, arba po pirmojo vaisiaus „užsikabliuojame“ jau bus kita istorija. Sakykim keli dideli sunokę persimonai, kas gali sudaryti apie 500 g vaisių, jau gali turėti ir 70 – 80 gramų cukraus.
Kilogramas meliono, jau bus 80 – 90 g cukraus, kilogramas arbūzo 60 – 70 g cukraus. 500 gramų saldžių obuolių be odelių apie 60 g cukraus. Tai jau yra dideli cukraus kiekiai. Patys to nepastebėdami ir galvodami, kad darome paslaugą savo organizmui per vakarą su saldžiais vaisiais galime suvalgyti iki pusės stiklinės cukraus…
Kadangi vakare gaunamą cukrų mūsų organizmas yra labiau linkęs kaupti riebalų pavidalu, mintis prieš miegą prisivalgyti didelį kiekį saldžių vaisių, yra ne pats geriausias sprendimas.
Naudingiausia vakare valgyti daugiau vandeningų daržovių, tokiu atveju gausime daug vandens, ląstelienos, vitaminų, mineralų ir niekada nepadauginsime cukraus. Tad galėsite užpildyti skrandį bet jokios rizikos ar sąžinės graužimo.
Vaisius, ypač saldžius, siūlyčiau valgyti pirmoje dienos pusėje, tuomet su jais gaunamą cukrų organizmas dienos metu lengvai „sudegins“ dienos veiklai. Atminkite visus saldumynus (tame tarpe ir natūralius) kur suvalgote vakare, organizmas yra priverstas sandėliuoti (tuo atveju jei jų kiekis kiek didesnis ir naktį nesiruošiate sportuoti 🙂 Sandėliuoja juos mūsų kūnas riebalų pavidalu.
Tad į visą saldesnį ir bendrai kaloringesnį vakarinį maistą kviesčiau žiūrėti su saiku, netgi nepaisant etikečių natūralus, sveikas ar ekologiškas.
Tomas Lenart mitybos specialistas