Savarankiškas badavimas lieknėjimui ar sveikatai?

Badavimas ar tai geras būdas lieknėti, ar visgi tai labiau yra vaistas nuo ligų? Ar sveika savarankiškai badauti? Kiek laiko gali trukti badavimas? Dažnai klausia Lieknėjimo centro lankytojos. Į klausimus atsako sveikos mitybos konsultantas Tomas Lenart ir Lieknėjimo centro vadovė Lina Smaidrytė.

Vis daugiau mūsų lankytojų ryžtasi keliauti į Latviją ir išbandyti bado klinikos Jūrmaloje paslaugas. Kitos galvoja savarankiškai badauti. Kartais sulaukiame laiškų su prašymu pateikti badavimo instrukciją. Tad visiems vienu metu bandysime atsakyti į šį klausimą.junk-food_350_080812033058

“Jei badavimas trunka ne ilgiau vienos dienos (gali būti taikomas ir pvz.: 2 kartus per savaitę), jis yra naudingas, stimuliuoja imuninę sistemą, skatina organizmo atsinaujinimo procesus, valymąsį. Bet su sąlyga, kad žmogus net po tokio vienos dienos pabadavimo iš jo išeina lėtai (sekančią dieną saikingai valgo daržoves, vaisius ir kt. lengvą maistą didindamas jo kiekį palaipsniui) ir tokius badavimus daro reguliariai pvz.: kas savaitę ar dvi, tai gali daryti kiekvienas be didesnių rizikų. Ilgesnių badavimų nei vienos dienos daryti be patirties, aiškaus supratimo, kam tai darau ir kokių rezultatų galiu sulaukti, nerekomenduoju, kreivai į tai žiūri tiek gydytojai, tiek ir rimtesni ajurvedos specialistai”, – teigia “Lieknėjimo ir sveikatingumo centro” mitybos specialistas Tomas Lenart.

Ilgesnis nei vienos dienos badavimas turėtų būti skirtas tik spręsti konkrečias sveikatos problemas ir su gero specialisto konsultacija ir labai aiškiais nurodymais.

Didelė dalis žmonių puola prie ilgalaikio badavimo tinkamai neįsigilinę, kaip jam pasiruošti, kaip iš jo išeiti ir be aiškaus supratimo, kam to reikia ir kokius rezultatus duos… Kitaip sakant gaunasi kažkiek pavojingas sadomazochizmas.

T. Lenart teigimu blogiausia, kai žmonės pripuola prie badavimo, nes reikia staigiai numesti svorį prieš vasarą, arba kokį nors renginį (vestuves), o paskui pripuola prie stalo, tai tiesiausias kelias į sveikatos problemas.

Lieknėjimo centro kursuose pasakojame apie iškrovos dienas, viena iš jų rūšių yra bado diena. Tačiau žmogui pirmą kartą atėjus lieknėti bado dienos (kai geriami tik skysčiai) mes nerekomenduojame. Pradėti geriau su iškrovos dienomis, kurių metu reikia ką nors valgyti ar tai būtų daržovės, ar konkretus vaisius, ar grikių košė. Bado diena prie iškrovos dienų nepratusiam žmogui gali sukelti prastą savijautą, bendrą kūno silpnumą, galvos skausmą, netgi migreną. Todėl pradžioje visuomet siūlau rinktis angliavandenių arba baltymų dieną ir valgyti reguliariai kas 2,5 – 3 val.”, – pasakoja “Lieknėjimo ir sveikatingumo centro” vadovė Lina Smaidrytė.

Jos teigimu savarankiškas badavimas yra naudingas sveikatai, jei jo laikomasi “su protu”, tačiau visada geriausia prieš ką nors tokio darant pirmą kartą pasikonsultuoti su specialistu. Konsultuotis su specialistu reiktų ne dėl to, kad labai sudėtingas ar pavojingas dalykas, o dėl to kad daugelis yra nekantrūs arba persistengia ir per ilgai ne pagal savo galimybes badauja. Kitas atvejis per greitai išeina iš badavimo, nežinodami, kaip taisyklingai tai padaryti.

Į Lieknėjimo centro programas dažnai prisijungia moterys, kurios yra apsilankę Latvijoje bado klinikoje ir jau yra patyrusios savaitės trukmės gydomąjį badavimą. Jų atsiliepimai apie klinikos darbą yra puikūs, dažnai jos iš klinikos gauna daugiau ne tikisi. Lietuvaitės į bado kliniką važiuoja norėdamos sulieknėti, o grįžta ne tik sulieknėjusios, bet ir pagerinusios sveikatą.