Prieš daugiau nei 40 metų tai buvo naujiena, o šiandien intuityvaus valgymo pasekėjų skaičius nesiliauja augęs. Ši valgymo filosofija teigia, kad kalorijų skaičiavimas, dietos ir mitybos planai yra bergždžias reikalas. Svarbiausia yra natūralūs valgymo įpročiai, kai atpažįstame savo kūno siunčiamus signalus. Paskutiniais metais mokslininkai taip pat vis dažniau atkreipia dėmesį į intuityvų valgymą siekdami išsiaiškinti ar tikrai jis gali būti paslaptis norint būti sveikam, lieknam ir laimingam.
Intuityvaus valgymo filosofija kilo iš Amerikos. Nuo pat pradžių jos pradininkai siekė parodyti, kaip pastovus kalorijų skaičiavimas ar dietų laikymasis ne tik, kad neišsprendžia visų problemų, bet ir sukuria dar daugiau. Kelios iš problemų sąrašo yra emocinis valgymas, pastovus persivalgymas ir nenumaldomas noras užkandžiauti. Intuityvus valgymas yra skirtas užbaigti kovai su maistu ir pradėti juo mėgautis tuo pačių metu gyvenant sveikai ir nepriaugant papildomų kilogramų. Ši filosofija truputį pasikeitė per paskutinius dešimtmečius, bet esmė išliko tapati – sveikas gyvenimas slypi kūno siunčiamuose signaluose.
Lieknėjimo ir sveikatingumo centro sveikos gyvensenos specialistas Dainius Vyšniauskas pastebi: „Nors iš pirmo žvilgsnio viskas skamba labai paprastai, tačiau pakeisti įsisenėjusius įpročius nėra lengva. Intuityvus valgymas yra būtinas kiekvienam, tačiau nėra tobula išeitis visiems. Dažniausiai, tai tinka žmonės norintiems išlaikyti esamą kūno svorį. O norintiems numesti papildomus kilogramus reikia suderinti intuityvų valgymą su kitais metodais priklausomai nuo žmogaus situacijos ir poreikių.“
Verta pabrėžti, kad intuityvus valgymas nėra kažkokia trumpalaikė dieta, tai – gyvenimo būdas. Tai reiškia, kad visą likusį gyvenimą teks valgyti tai ką mėgstate. Liūdna, tiesa?
Egzistuoja keli paprasti žingsniai, kaip pradėti maitintis intuityviai:
1. Suprasti, kada esame alkani/sotūs.
2. Neskubėti valgyti.
3. Nebadauti.
Dažniausiai žmonėms yra sunkiausia suprasti kada jie iš tikrųjų yra alkani ir kada sotūs. Dažnai užkandžiaujame, nors iš tikrųjų net nesame alkani. Arba nesustojame valgyti, nors žinome, kad jau turėtume būti sotūs. Labai svarbu išmokti klausytis, kada norime valgyti iš tikrųjų, o ne dėl to, kad parduotuvėje kažkas labai skaniai kvepia. Vienas iš būdų, kaip to išmokti yra prieš valgį įvertinti savo alkį skalėje nuo 1 iki 10, kai 1 yra „labai alkanas“, o 10 yra „visiškai sotus“. Valgant neskubėkite ir mėgaukitės maistu, o pavalgę vėl įsivertinkite save sotumo skalėje nuo 1 iki 10. O jeigu jaučiatės persivalgę, sekantį kartą reiktų apgalvoti mažesnes porcijas.
Sveikos gyvensenos specialistas pabrėžia, kad egzistuoja daug intuityvaus valgymo technikų, todėl būtina pasirinkti kas labiausiai tinka Jums. Tereikia išbandyti kelis metodus ir pasirinkti sau, kas tiko, o kas ne. Jeigu nežinote kas jums labiau tiktų, nebijokite klausti. Taip pat gan didelė tikimybė, kad rasite knygą apie intuityvų valgymą vietinėje bibliotekoje.