Trys priežastys kodėl mitybos planai neveikia

kaip pakeisti mitybos įpročius

Ar teko kada nors laikytis dietos? Žodžiai dieta  ar mitybos planas gali sukelti įvairiausius jausmus, nuo džiaugsmo iki nusivylimo. Nors iš pirmo žvilgsnio mitybos planai atrodo, kaip greiti problemų sprendimo būdai, tačiau net 95 proc. žmonių, kurie laikėsi mitybos plano ar dietos po metų vėl grįžo į buvusį svorį. Yra trys pagrindinės priežastys, kodėl mitybos planai neveikia. 

Norint sulieknėti reikia ne trumpalaikių mitybos planų, o įpročių pasikeitimo
Norint sulieknėti reikia ne trumpalaikių mitybos planų, o įpročių pasikeitimo

Pirma, svarbiausia yra įvairi ir subalansuota mityba. Įsivaizduokime, kad laikomės mitybos plano arba dietos. Ilgiau nei kelias savaites laikantis to pačio valgiaraščio jis gali pabosti ir baigę dietą grįžtame prie senų mitybos įpročių. Tai įvyksta, nes mūsų kūnui gali pradėti trūkti biologiškai aktyvių junginių, kurių turime gauti iš maisto kiekvieną dieną. Vitaminai, mineralai, antioksidantai ar fosfolipidai – per dieną organizmui reikia gauti daugiau nei 40 skirtingų medžiagų. Problema iškyla todėl, kad negauname visų reikalingų medžiagų. Tuo pačiu nėra visiškai aišku, kaip tarpusavyje sąveikauja visi vitaminai, mineralai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos. Būtent dėl šios nežinios ir yra labai svarbu valgyti įvairų maistą.

Antra, mitybos planai ir dietos yra skirtos sergantiems žmonėms. Mitybos rėžimą sudaro gydytojas dietologas tuo atveju, kai žmogaus sveikatai gresia pavojus ir mityba gali padėti žmogui greičiau pasveikti. Toks pat yra esminis skirtumas kuo skiriasi gydytojai dietologai nuo mitybos specialistų (dietistų). Gydytojai dietologai yra skirti darbui ligoninėse su sergančiais žmonėmis. O štai mitybos specialistai yra parengiami darbui su sveikais žmonėmis, kurie nori pakoreguoti savo mitybą ar kūno linijas. Neretai iš gydytojų dietologų (dažnai užsieniečių) atkeliauja daug žadantys ir gyvenimą keičiantys mitybos planai. Radikalius ir greitus pokyčius žadantys mitybos planai nesuteikia ilgalaikio rezultato.

Trečia, mitybos planai nesukuria sveikų valgymo įpročių. Nuo pat vaikystės formuojame mitybos įpročius. Suaugus tęsiame šių įpročių formavimą. Sakoma, kad mitybos planai gali parodyti žmogui pavyzdį, kaip reikia sveikai maitintis ir taip teigiamai įtakoti žmogaus pasirinkimus. Dažniausiai, tai tampa jo-jo efekto priežastimi. Labai sunku pakeisti tai ką formavome visą gyvenimą. Griežti mitybos plano nurodymai pastumia žmones atgal į saugius ir mėgiamus valgymo įpročius. Tokiu būdu mitybos planai ne tik nesukuria valgymo įpročių, bet ir sutrukdo naujų įpročių kūrimą.
Tačiau kartais mitybos planai gali būti labai veiksminga priemonė norint trumpalaikio rezultato. Pavyzdžiui, jeigu tikslas yra pasveikti po operacijos. Tačiau sveikiems žmonėms nevertėtų visą dieną sverti maisto ir skaičiuoti kalorijų. Svarbu prisiminti – valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume.

Mitybos planas neišsprendžia visų problemų. Nors mityba įtakoja sveiką gyvenseną, kita dalis yra nulemta mūsų genetikos. O paskutinė dalis – fizinio aktyvumo. Lieknėjimo ir sveikatingumo centre jau nuo įsikūrimo pradžios mitybos paskaitos buvo derinamos su užsiėmimais kūnui ir sielai.