Traškių (fri) bulvyčių ir kitų maisto produktų, kurie gaminimo metu apskrunda traškia plutele, mėgėjai turi žinoti, kad jų sveikata yra didelės rizikos zonoje. Didžiosios Britanijos mokslininkai atrado, kad šioje maisto rūšyje yra labai daug akrilamido – toksino, kuris gali sukelti piktybinius navikus.
Ypač daug jo yra bulvytėse, traškučiuose, sausainiuose ir skrudintoje duonoje. Naujas tyrimas parodo bulvių bei traškučių gaminimo būtinybę iki šiek tiek paauksuotos plutelės. Kas liečia duonos skrudinimo, ji turėtų būti skrudinama iki lengviausios įmanomos spalvos.
Mokslininkai nustatė, kad kuo traškesnės bulvytės arba traškučiai, tuo didesnis jų akrilamido lygis.
Ši cheminė medžiaga atrasta dar 2002 metais ir jau ilgą laiką pripažinta kancerogenu, yra formuojama tarp aminorūgščių, cukrų ir vandens reakcijos. Ji atsiranda, kai bulvės ir duona patiria temperatūrą virš 120 laipsnių.
Problema slypi tame, kad maloniausi tamsios spalvos su traškia tekstūra bulvių skonio pojūčiai ir turi aukščiausią akrilamido lygį. Tyrimai parodė skirtingas toksino variacijas, priklausomai nuo to, kaip ilgai duona ar bulvės yra termiškai apdorojamos.
Jeigu laikome supjaustytas bulves šaldiklyje kepant akrilamido kiekis bus didesnis nei laikytų kambario temperatūroje. Jei 15-30 min bulves prieš kepimą pamirkysite, tai akrilamido kiekį žymiai sumažinsime.
Akrilamido taip pat randama cigaretėse.
Nors ši medžiaga atrasta 2002 metais, tik 2010 metais Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad akrilamido poveikis žmogaus organizmui turi būti plačiau ištirtas. Dauguma mokslinių tyrimų buvo atliekami su gyvūnais. Šie tyrimai gali netikti dėl fakto, kad žmonės jau nuo seno kepdavo maistą, kai tuo tarpu gyvūnai evoliuciškai yra įpratę valgyti neparuoštą maistą.
Šaltinis: www.bigbenas.com