Norime to ar ne, visi senstame. Prognozuojama, kad per ateinančius 10 metų Lietuvoje bus maždaug 20 proc. žmonių virš 65 metų amžiaus. Didelė dalis senjorų bus maždaug 80 metų amžiaus. Iškyla klausimas ką daryti norint išlaikyti ir pagerinti gyvenimo kokybę senjorams. Vienas iš būdų yra aktyvi gyvensena. Lieknėjimo ir sveikatingumo centro sveikos gyvensenos specialistai apžvelgia 7 fizinio aktyvumo privalumus senjorams.
1. Sveikesnė širdis. Sportavimas suteikia daug privalumų visai širdies ir kraujotakos sistemai. Sumažėjęs „blogojo“ cholesterolio kiekis, padidėjęs „gerasis“ cholesterolis. Sumažėjęs kraujo spaudimas ir ženklai sumažėjusi insulto ir infarkto rizika. Norint pajusti išvardintus privalumus reikia per dieną bent 30 minučių pasportuoti. Puikus pavyzdys yra ėjimas. Per dieną užtenka 3 kartus pasivaikščioti po 10 minučių greitesniu žingsniu.
2. Pagerėjęs apetitas. Vyresniems žmonėms rekomenduojama turėti aukštesnį kūno masės indeksą. Todėl labai svarbu, kad senjorai galėtų mėgautis maistu ir gautų pakankamai energijos, bei visų reikalingų mikroelementų. Net ir trumpa fizinė veikla (nuo 10 minučių) gali padėti padidinti apetitą ir padidinti insulino jautrumą, ko pasekoje pagerėja ir savijauta. Tai taip pat naudinga ir diabetu sergantiems žmonėms.
3. Kaulų sveikata. Osteoporozė arba kaulų retėjimas yra pramintas tyliąja epidemija. Neįmanoma pajusti pačio kaulų retėjimo, bet galų gale išlenda nemalonūs ir skausmingi simptomai. Ši liga dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus moterims, bet judėjimo teikiama nauda kaulams ir sąnariams džiaugtis gali ir vyrai, ir moterys. Sveikantingumo, raumenų stiprinimo treniruotės arba specialios mankštos padės pristabdyti kaulų retėjimą ir net sustiprins kaulus. Labai svarbu nepamiršti fizinio aktyvumo ir tinkamos mitybos jeigu pirmieji osteoporozės simptomai jau pasireiškę.
4. Stiprumas ir gera savijauta. Vidutiniškai nuo 30 metų žmogus pradeda netekti raumeninės masės. Iš pradžių viskas vyksta minimaliai ir maždaug nuo 65 metų raumenų atrofija (mažėjimas) pasireiškia vis daugiau. Tai gali būti viena iš priežasčių kodėl žmogus jaučia silpnumą. Rekomedacijose pažymima, kad vyresni žmonės taip pat turėtų užsiimti raumenų stiprinimo užsiėmimais bent 2 kartus per savaitę. Nebūtina skubėti į sporto salę, net ir sodo darbai gali pakankamai sustiprinti raumenis.
5. Geresnė atmintis ir puiki nuotaika. Liūdnus rudens vakarus gali išblaškyti net ir trumpas pasivaikščiojimas. O pats fizinis aktyvumas yra būtinas optimaliai protinei veiklai. Judėjimas gerina atmintį, pagreitina reakciją ir lavina koordinaciją. Žmonėms sergantiems demencija (atminties ir kitų psichologinių funkcijų sutrikimas) patariama būti kuo aktyvesniais. Sportas šiuo atveju iš tikrųjų yra natūralus vaistas.
6. Draugai ir naujos pažintys. Būvimas senjoru gali asocijuotis su vienatvė, tačiau Lieknėjimo ir Sveikatingumo klube pastebime kitokią situaciją. Senjorų mankštos kai kuriems jau tapo vieta, kur galima kartu praleisti laiką su draugais, susirasti naujų draugų ar tiesiog po mankštos geriant arbatą aptarti šiandienos aktualijas. Bendravimas taip pat yra vienas iš būdų atitolinti demenciją, kodėl gi to nesujungus su fizinio aktyvumo teikiama nauda.
7. Nepriklausomybė. Judėjimas leidžia džiaugtis nepriklausomybe nuo kitų pagalbos. Susitvarkyti namus, pasigaminti valgyti ar nueiti iki parduotuvės atrodo lyg įprastos veiklos, tačiau kai nebegalime patys pasidaryti net tokių įprastų ruošos darbų, gyvenimas pakrypsta kita linkme. Įrodyta, kad senjorai reguliariai užsiimantys fizine veikla ilgiau išlieka nepriklausomi ir gali ilgiau džiaugtis aktyviu gyvenimu. Ilgiausiai išgyvenusi moteris pradėjo fektavimosi treniruotes būdama net 85 metų. Pradėti niekada nėra per vėlu. (straipsnis apie seniausią pasaulio moterį >>>).
Nekyla abejonių dėl fizinio aktyvumo privalumų senjorams. Sunkiausia yra pradėti ir pasirinktį tinkamą fizinio aktyvumo rūšį. Kai kuriems užtenka pasivaikščioti, o kai kuriems reikia daugiau dėmesio. Lieknėjimo ir sveikatingumo centro trenerė Jekaterina Romanova-Jančauskienė pastebi: „Vyriausia senjorų mankštų dalyvė buvo 82 metų. Kiekvienas dalyvis turi savo istoriją, todėl ir mankštos būna pritaikytos pagal kiekvieno norus ir poreikius.“