Ar stresas gali būti nevalgymo priezastimi

Lieknėjimo kursuose suLieknėjimo centro psichologe Giedre Gutaute Klimiene analizuojame emocinio valgymo sukeliamas problemas. Tačiau dabar sulaukėme skaitytojos klausimo ar stresas stresas gali būti ir nevalgymo priežastimi?

“Atsisėdus prie stalo valgyti… Jei kažkas staigiai (pvz.: ar telefonas, ar kokia nelaukta žinia) suerzina, sunervina… praeina noras valgyti. Jau keletą metų negaliu padidinti savo svorio.. Manau, dėl tokio pasyvaus streso, nerimo, nes yra tam tikrų rūpesčių, kurie neduoda ramybės.. Nuolat galvoju, kaip tai išspręsti.”, – rašo skaitytoja.

Asmenines konsultacijas teikia psichologė Giedrė Gutautė Klimienė
Asmenines konsultacijas teikia patyrusi psichologė Giedrė Gutautė Klimienė

Psichologė Giedrė Gutautė Klimienė atsako

“Iš tiesų tai to paties mechanizmo kita pusė. Tai lemia streso hormonas kortizolis. Jis gali veikti dvejopai – arba blokuoti maitinimosi mechanizmus žmoguje, arba kaip tik juos užvesti. Tai priklauso nuo streso hormono lygio kraujyje. Žmogus, patiriantis stiprų stresą, dažniausiai netenka apetito. Jei jaučiamas mažesnis nuolatinis stresas, apetitas padidėja. Dažnai pasitaiko, kad asmuo, patiriantis intensyvų stresą, netenka daug svorio. Tačiau pasibaigus įtemptam laikotarpiui įsijungia kompensavimo mechanizmas, žmogus pasijaučia beprotiškai alkanas, ima daug valgyti ir gali svorio priaugti. Taigi svorio priaugimą ir jo netekimą lemia streso intensyvumas, kaip žmogus jaučiasi patirdamas stresą ir kaip jį veikia streso hormonas.

Jūsų atveju taip pat kaip ir nuo streso pilnėjantiems žmonėms būtų svarbu ieškoti galimybių susibalansuoti savo gyvenimą taip, kad patirtumėte mažiau streso, surasti būdus atsipalaiduoti, bei skirti daugiau dėmesio sau ir savo poreikiams.”