Produktai, kurių geriau nevalgyti pusryčiams

Lieknėjimo ir sveikatingumo centro specialistai pasakoja apie produktus, kurių reiktų vengti ant pusryčių stalo. Aišku, didžiausia blogybė būtų apskritai nevalgyti jokių pusryčių įsitikinęs Tomas Lenart Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas. Dalinamės, ko nevalgyti pusryčiams 😉

Dešra. “Lieknėjimui dešra yra geriau nei tortas“, – sako “Lieknėjimo ir sveikatingumo centro” mitybos specialistas  Tomas Lenart, bet pusryčiams geriau rinktis, ką nors kitą.  Dešroje yra mažai mėsos, bet daug priedų, didinančių apetitą.
Alternatyva: rinkitės gryną mėsą, kurią patys gaminsite.

ko nevalgyti pusryčiams
Tad ko nevalgyti pusryčiams? Ogi visų pirma – dešros!

Greitai paruošiamos košės – jų maistinė vertė yra minimali, jos apdorotos su cukrumi, krakmolu ir pan. Šis patiekalas labiau desertas, nei pilnaverčiai pusryčiai.
Alternatyva tiesiog traiškytos avižos be priedų, jų net virti beveik nereikia, o jei dar įsidėsite sėlenų ar vaisių bus puikūs, sveiki pusryčiai. Tačiau, jei visgi rinksitės greitai paruošiamas košes, tai atkreipkite dėmesį į etiketę, ten išvardintus priedus, jei košėje neturėtų būti dažiklių, cukraus ar kitos chemijos. Geriausias priedas košei – vaisiai.

Varškės sūreliai – užkandėlės. Varškės sūrelyje pagrindinė sudėtinė dalis privalo būti varškė, priešingu atveju toks produktas negali būti vadinamas varškės sūreliu, o vadinamas desertas su varške, užkandėlė ir pan. Atrodo jie lygiai taip pat, bet yra pigesni, tai dažniausiai žmonės net nepasižiūri ką ima. Varškės sūrelis nors dažniausiai yra su daug cukraus ir daug riebalų, bet yra geresnis pasirinkimas nei kiti konditeriniai saldumynai ar desertai, nes jame yra baltymų, kurie mažina gliukozės šuoliukus kraujyje. Reziumuojant: varškės sūreliai, kaip pagrindinis maistas yra nesąmonė, bet kaip desertas vietoj saldainių, batonėlių ir pan. yra neblogas pasirinkimas.
Svarbu: skaitykite etiketes, kad įsigytumėte tikrai vertingesnį produktą.

Džiovinti vaisiai – nors ne visi, bet dalis jų yra chemiškai apdorojami ar verdami cukraus sirupe. Skaitykite etiketes, mirkytų cukruje vaisių etiketėje taip ir būna parašyta, tai dažniausiai būna ananasai, mangai, papajos, bananų traškučiai.
Alternatyva: razinos, slyvos, datulės, abrikosai, spanguolės ir pan, labai geras saldumynu pamainymas.
“Jos dažniausiai nupurškiamos aliejumi (kad gražiau atrodytų) ir išrūkomos fingiciduose (sieros junginiai stabdantys grybelių augimą), bet užpylus kelis kartus verdančiu vandeniu, tokius džiovintus vaisius 100 kartų geriau valgyti nei ekologiškus saldainius”, – teigia Tomas Lenart.

Lydytas sūrelis – po termiško apdorojimo sūris praranda daug naudingų savybių, T. Lenart mano, kad lydytas sūrelis yra mažiausiai vertingas iš visų pieno produktų.  Galima sakyti, kad į lydyto sūrelio sudėtį įeina gamybinės atliekos – t.y. tas sūris, kurio negalima parduoti gabalais. Aišku galima ginčytis, kad geriau lydytas sūrelis kur labai daug riebalų, ar varškės sūrelis kur mažiau riebalų, bet daugiau cukraus.

Traškučiai – jose daug riebalų, labai daug kalorijų ir skonio stipriklių, kurie tikrai nenumalšins alkio jausmo, bet dar labiau jį padidins. Traškučiai neturi jokių naudingų medžiagų!

Balta duona – jos reiktų atsisakyti dėl sudėtyje esančių 
baltų valytų miltų, mielių, galimo vidurių kietėjimo. Šioje duonoje nėra praktiškai jokių vitaminų ar mineralų…
Alternatyva: pilno grūdo juoda duona.