L – karnitinas maisto papildas – už ir prieš

L karnitinas kaip veikia piliulės, pavojingi maisto papildai

L – Karnitinas kaip veikia sveikatą paskoja Sveikos mitybos ir gyvensenos specialistas Tomas Lenart. Mitybos specialistas atsako į skaitytojos klausimą apie L – karnitino vartojimo pasekmes.

L – karnitinas yra amino rūgštis, kuri gaminama mūsų organizme iš lizino ir metionino aminorūgščių. L – karnitinas mūsų ląstelėse reikalingas pernešti riebiąsias rūgštis iš citozolio (viduląstelinis skystis naudojamas kaip ląstelei reikalingų medžiagų sandėlis) į mitochondrijas (ląstelių jėgaines) energijai gaminti. Kitaip sakant L – karnitinas reikalingas tam, kad organizmas galėtų energiją gaminti iš riebalų.

Visą reikalingą L – karnitiną organizmas gali pasigaminti pats, gaminamas jis inkstuose ir kepenyse. Jei yra smarkiai pažeistos kepenys ar inkstai, L – karnitino gamyba sumažėja ir atsiranda poreikis jį naudoti papildomai.

Tyrimai rodo, kad L – karnitinas padeda esant širdies nepakankamumui, po infarkto, naudingas tuo atveju jei yra kraujotakos sistemos nepakankamumas. Tokiais atvejais gali būti skiriamas gydytojo.

L-karnitinas žinomų akivaizdžių pašalinių poveikių neturi (kadangi jis natūraliai gaminamas organizme), smarkiai perdozavus, gali sukelti viduriavimą, tačiau bendrai laikoma, kad esant poreikiui jį naudoti yra saugu.

L – karnitino papildai komerciškai gaminami biosintezės kurią vykdo bakterijos metu.

Kadangi:
a) L-karnitinas skatina riebalų metabolizmą ir didina energijos gamybą
b) neturi akivaizdžių pašalinių poveikių
c) yra santykinai pigus

Daug kas jį pradėjo naudoti svorio metimo ir sporto tikslais.

Tomo Lenart asmeninė nuomonė:

Žvelgiant iš pirmo žvilgsnio viskas gražu. Tačiau, būtent tai, kad L – karnitinas gaminamas organizme, jį vartojant papildomai ilguoju laikotarpiu gali sukelti problemų.

Mūsų organizmas genetiškai užkoduotas veikti kuo efektyviau ir gaminti tik tai, kas jam yra reikalinga. T.y. kai mes vartojame papildomai bet kokias medžiagas kurios yra gaminamos mūsų organizme, ilgainiui jų gamyba yra mažinama (kam švaistyti organizmo resursus jei to daikto ir taip gaunam).

Daugelis žinduolių gali gaminti vitaminą C savo organizme, žmogus nebegali, nes ilgą laiką (turiu omeny tūkstantmečius) su maistu gaudavo pakankamus vit. C kiekius. Todėl organizmas ne tik nustojo gaminti vit. C bet ir prarado gebėjimą tą daryti.

Kai sergantys cukralige ilgą laiką vartoja insuliną papildomai, po 7 – 10 metų ligos, kasa nustoja gaminti insuliną.

Organizmas stengiasi nebegaminti nieko, ko gauna pakankamai su maistu. Todėl nepaisant L – karnitino saugumo bendrąja prasme, naudodami jį ilgą laiką darome sau meškos paslaugą, nes giliname problemą ateityje (t.y. mažiname organizmo potencialą jį gaminti pačiam). Todėl nutraukus jo vartojimą, tikėtina, kad riebalų skaidymas dėl mažesnės L-karnitino gamybos bent jau kurį laiką bus lėtesnis nei prieš pradedant vartoti L – karnitiną.

Dažniausiai tai reiškia greitesnius ir lengvesnius rezultatus pradžioje, tačiau neišvengiamas „pagirias“ pabaigoje. Kitaip sakant, kuo greičiau netenkame riebalų įvairių preparatų pagalba pradžioje, tuo didesnė tikimybė svori ne tik susigrąžinti, bet ir dar pasididinti tuos preparatus nustojus vartoti. Lygiai tas pats „jo-jo“ efektas kaip ir su dietomis.

Ši problema susijusi ne tik su karnitinu, bet ir su visomis medžiagomis kurios yra gaminamos mūsų organizme ir kurias naudojame papildomai siekdami greitesnio ir lengvesnio rezultato.

Patarimai norintiems pakeisti savo išvaizdą ir pagerinti savijautą visam likusiam gyvenimui:

1. Netikėkite „stebuklinga tablete“ net jei atrodo, kad ji iš ties veikia.
Mūsų organizmas yra tiek sudėtinga sistema, kad bandydami apgraibomis kištis į jo biochemiją visada ilguoju laikui prisidarome daugiau žalos nei naudos.

2. Vartokite tas maisto medžiagas (papildus), kurių organizmas pats negamina. Mūsų tikslas ne duoti organizmui ramentą, o paskatinti jį dirbti efektyviai ir pasigaminti viską ko jam reikia pačiam.

3. Ugdykite teisingus (sveikus) įpročius, tai visada yra sudėtingiau pradžioje, tačiau duoda gerus rezultatus ilguoju laikotarpiu.

L karnitinas kaip veikia piliulės